sentetik çim bakımı, suni çim bakımı, sentetik çim temizleme, suni çim temizleme,

Sentetik suni çimin bakım ve temizlenmesi, çim halının kullanım ömrü açısından oldukça önemli olup hem kullanım aşamasında hem de kullanım süresinde ciddi avantajlar sağlamaktadır. Bu açıdan sportesisleri.com tarafından yapılan suni çim bakımına azami özen göstererek hem işletme döneminde daha çok verim alabilir hem de uzun süreli kullanım avantajlarını yakalayabilirsiniz.

suni çim makinesi, suni çim bakım makinesi, suni çim bakımı,

Suni çim bakımı nasıl yapılır?

İlk bakım aşamasında sahaya serilen kum ve granül dolgunun daha fazla serilerek oturması gerektiğini görebilirsiniz. Zamanla ortalama 1 – 2 ay içerisinde dolgu seviyesi daha oturacak ve sağlıklı bir noktaya gelecektir.
Suni çim yapımı sonrası sportesisleri.com sizlere 3 ay boyunca her 10 günde bir fırçalamanızı önermektedir. Böylelikle daha canlı ve diri olması sağlanarak ömrünün uzatılması adına ilk adım atılacaktır. Sahaya yakın ağaçların köklerinin sahaya yansıyacağı ve zeminden durdurulamayan güçle köklerin sahaya zarar verme riskini düşünebilirsiniz. Bu açıdan saha kurulumunda ağaçlardan uzak yere kurmanız çok daha akıllıca bir yaklaşım olacaktır. Suni çim aşırı sıcaklıkta etkilenmektedir. Özellikle yaz aylarında 40 derece ve üzerinde sıcaklığa maruz kalan suni çimlerinizin ısıyı düşürme adına yağmurlu sulama sistemi ile sulanmasını önermektedir. Aksi durumda suni çimlerin yapısı bozulacak, ömrü azalacak ve bozulmalar başlayacaktır. Firmamız tarafından önerilen bu uygulamaların yerinde zamanında ve doğru şekilde yapılması durumunda asgari 6 yıl ila azami 15 yıla kadar bir sağlıklı suni çime sahip olabilirsiniz. Aksi durumlarda ufak bozulmalar zamanla daha büyük bir yıpranmaya doğru yol alacaktır.

Suni çim nasıl temizlenir?

Dış etkenlerden korumak son derece önemlidir. Firmamız yetkilileri bu konuda işletmeleri ve kurumları sıkça uyarmaktadır. Özellikle sigara, yaprak, çalı, toprak, toz, cam parçacıkları, metal taneleri gibi suni çim üzerinde istenmeyen maddelerin temizlenmesi dikkat edilmelidir. Doğal olarak çok fazla etkilemesini düşünmediğiniz bu malzemelerin suni çim üzerinde uzun süre durmasına ek olarak yağan kar ve yağmur etkisi ile artık çimlerin içinde zararlı ve riskli parçalar olacağını söylemeliyiz. Bu malzemeler istemediğiniz bir dolgu olarak orijinal kum tanelerinin de yapısını bozacaktır. Bu sahada ki homojen eğimin yok olmasına, suni çimin yırtılması veya zedelenmesine ve hafif hafif erimesine yol açacaktır. Bu açıdan temizliği son derece önemlidir. Bu maddeleri öncelikle el ile toplamalı ve temizlemeli, yetersiz kalındığı durumlarda hava emici makinelerle çekilerek suni çimden arındırılması sağlanmalıdır. Basınçlı hava makinaların direkt uygulanmasını uygun görmeyen sentetik çim üreticisi Refturf, uygulama sırasında makinanın ağzının suni çime 30 cm’ den daha fazla yaklaştırılamaması konusunda uyarılar vermektedir.
Suni çim zemini doğru sıkıştırılıp doğru malzeme uygulanmadığı durumlarda zeminden ot ve bitki çıkmaktadır. Bunların temizliği kimyasal ilaçlama ile mümkündür. Kimyasal ilaçların sentetik çime zarar vermeyecek şekilde seçilmesine ve bitkiler uygulanmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle ot ve çöpten temizlenecektir.

 

Bu makale; yapay çim bakımı, çim halı kullanım talimatları, sentetik çim bakımı, çim halının yıkanması, temizlenmesi ve kullanışı hakkında bilgiler içermektedir.