Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı ne kadara mal olur olur? Bu sorunun cevabı bir çok değişkene bağlıdır. Ankara, İzmir, İstanbul, Erzurum, Kars, Antalya, Çorlu, Edirne vs. her şehir için farklı fiyat çıkmaktadır. Bu fiyat farkının iki temel sebebi vardır. Biri çok cuzi olan  lojistik hizmet bedeli. Diğeri ise sentetik çim seçimidir. Halı saha yapılacak yerin iklimsel özelliklerine göre suni çim seçilmelidir. Ardahan'da yapılacak bir halı saha için, soğuğa karşı dayanıklı, kırılma yapmayan bir suni çim seçilmesi gerekir. Keza, Şanlıurfa, Adana gibi oldukça sıcak olan şehirlere kurulacak halı sahalarda ise ısıya mukavemetli, UV ışınlarına karşı dayanıklı, genleşmeye yapmayan bir suni çim seçilmelidir.

Halı saha yapımı ustalık isteyen bir iştir. Bu nedenle konuda profesyonel bir ekiple çalışmak en doğrusu olacaktır. Halı sahanın temelinden başlayarak bitimize kadar kullanılacak malzemelerin kaliteli seçilmesinin yanı sıra usta bir elden çıkmış olması da size oldukça iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

Halı saha yapımında belirli aşamaları takip etmek gerekir. Bu aşamalar halı sahanın çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Halı sahanın açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Halı sahanızın yapımında bu iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Yazın havadar bir saham olsun isterseniz açık halı sahayı, kışın yağmurda karda da çalıştırabileceğiniz bir saha istiyorsanız kapalı halı saha seçebilirsiniz.

2018 Halı saha yapımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, yapılacak lokasyonun mevsimsel durumudur. Şartların tam olarak belirlenmesi, kaliteli bir halı saha yapımı için ilk adım olacaktır. Halı saha için uygun alanın seçiminden sonra öncelikle zeminin uygun olması için gereken işlemler gözden geçirilir. Eğer zemin sert ise çok fazla sorun çıkarmayacaktır ancak yumuşak bir zemin ise zamanla sahanın çökmesini önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Halı saha yapımında ilk önce yapım planı hazırlanır. Bunun için uzman kişilerce proje çizilir ve dijital ortamda görüntüsü oluşturulur. Bu aşama halı saha sahibinin de yapım aşaması hakkında bilgi sahibi olması için önemlidir.  Sahibinden onayı alan firmamız kazım işlemine geçer. Sahanın olacağı alanda öncelikle hatıl kazı çalışması gerçekleştirilir. Burada sırasıyla uygulanan işlemler ise alanın kazılması, demir etriyerlerin bağlanması, ankraj borularının yerleştirilmesi ve betonun dökülmesi şeklindedir. Bu işlemlerin ardından sıra iskeletin hazırlanmasına gelir. Bu aşamada tel örgünün montaj işlemi gerçekleştirilir. Tel örgünün sağlam bir şekilde durması için çelik halatla kuvvetlendirme işlemi yapılır. İskeletin hazırlanmasının ardından sıra aydınlatma sistemine gelir.

Sahanın aydınlatma sisteminin uygulanması sırasında ilk olarak aydınlatma sisteminin kullanılacağı bölgeler belirlenir. Belirlenen bölgelere ışıklandırmanın yapılması için direk dikilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu aydınlatmanın çok iyi olmasıdır. Kaliteli bir aydınlatma akşam yapılan maçlarda sahanın tercih edilir olmasına yardımcı olur. Aydınlatmanın yerleri belirlendikten sonra elektrik tesisatının çekilmesi işlemi gerçekleştirilir. Elektrik tesisatının yapım alanı çok önemlidir. Tesisat yağmur ve kötü hava koşullarında zarar görmeyecek yere kurulmalıdır. Elektrik tesisatının ardından maç sırasında en çok kullanılan levha olan skorbord monte edilir. Aydınlatmanın size ilerleyen zamanlarda sorun çıkarmaması için sahanızda bir jeneratör kullanabilirsiniz. Böylece maç sırasında kesilen elektriğe de çare bulmuş olursunuz. Jeneratör bulunan bir halı saha olmayan halı sahalardan daha fazla tercih edilecektir.

Işıklandırma sisteminin de kurulumunun ardından halı sahanın etrafının oluşturulması işlemine geçilir. Bu aşamada sahanın etrafını belirleyen tel çitler ve topun dışarı çıkmasın a engel olmak amacıyla yapılan ağların montajı yapılır. Halı sahanın çevresini saran tel çitlerin yüksek olması önemlidir. Burada en az 3 metre yükseklik kullanılmalıdır. Önerilen yükseklik ise 5 metredir.  Çitlerin ardından etrafına ve sahanın üstüne ağ gerilme işlemi gerçekleştirilir. Sahanın zemininin kuvvetli olması önemlidir. Bu nedenle zeminde 20 cm kalınlığında mıcır serimi ve bu mıcırın sıkıştırılması işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu işleme mastarlama denir. Mastarlama, zeminin sağlam olması için oldukça önemli bir işlemdir.

Mastarlamanın ardından sahanın zeminini oluşturacak suni çim serim işlemine geçilir. Bu aşamada da kaliteli çim kullanılması önemlidir. Bu sayede zamana meydan okuyan ve dalgalanmayan bir çim saha elde etmiş olursunuz. Suni çimin ardından sahanın çizgileri çekilir ve son olarak uygulanan granül atma işlemiyle birlikte halı saha kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Tamamlanan halı saha zemin işlemleri sonrası, anlaşmaya göre tel çit, kale direkleri, korner bayrakları, soyunma odaları, kafeterya vs de yapılabilir. Anlaşma öncesi tüm isteklerinizi belirtmeli ona göre fiyat almalısınız.

Anahtar teslim halı saya yapımı konusunda bizimle iletişime geçebilir, 2018 yaz ayı kampanyalarımızdan yaralanabilirsiniz.

HALI SAHA YAPIMI

Maddeler Halinde Halı Saha Yapım Aşamaları

halı saha harfiyat, halı saha inşaat, harfiyat çalışması,
mıcır dökümü, halı saha mıcır, mıcır,
halı saha mıcır, mıcır dağıtma, halı saha mıcırları,
zemin düzeltme, mıcır zemin düzeltme, halı saha zemini yapımı,
suni çim serimi, suni çim uygulaması, suni çim montajı
sentetik cim uygulaması, sentetik çim installation,
hazır halı saha yapımı, hazır teslim halı saha,
tel çit, halı saha tel çit, halı saha teli,
halı saha yapımı, halı saha yapanlar
İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz; Halı Saha Maliyeti