EPDM Granül Nedir?

EPDM, Etylene Propylene Dianene Monomere kelimelerinin kısaltılmasıdır. EPDM Kauçuk ağacından alınan ham madde ile talebe istinaden üretilen sıfır malzemedir. Renkleri boya ile değil üretim sırasında verildiğinden yıllar geçse de solmayan bir üründür. Atletizm pisti gibi sert zemin alanlarda daha iri parçalı ( 1/4 mm ) tercih edilirken futbol, basketbol, rugby, hokey gibi spor sahalarında kullanıldığında ise performans talebi nedeniyle daha küçük parçacıklı olarak (0.5 – 2.5 mm, 1.0 – 3.0 gibi) kullanılır.

Atletizm pistinde dökme veya rulo halinde uygulanmaktadır. Dökme uygulamalar sırasında PU kimyasal yapıştırıcı kullanılarak uygulanır. Maliyetin düşük tutulması gereken durumlarda kamyon tekerleği gibi geri dönüştürülmüş kauçuklar EPDM katmanı desteklemek ve maliyeti düşürmek için kullanılır. EPDM granül hammaddesi kauçuk olduğundan ucuz bir malzeme değildir, zira kauçuk dünyada birçok ağır endüstri sanayi sektöründe kullanılır.

EPDM kauçuk üretimi yüksek sıcaklıktaki endüstriyel fırınlarda yapıldığı için yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Özellikle açık renk üretilen granül güneş ışınlarını yansıtabilen ürünler diğer renklere göre daha dayanıklıdır ve ısıyı daha az muhafaza eder. Futbol sahalarında kullanılan geri dönüştürülmüş siyah kauçuk ( SBR) sıcak ülkelerde güneşi topladığı için oyuncuları rahatsız edebilmektedir. Buna çözüm olarak üreticiler güneş ışığını yansıtan açık renkli ürünler tavsiye etmektedirler. Maliyeti yüksek olmakla birlikte oyun konforunu arttırdığı için özellikle alım gücü yüksek ülkelerde tercih edilmektedir.

EPDM üretimi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Hava Şartları ve Işığa Karşı Dayanıklı: Kauçuk bazlı maddeler iklim şartlarına gösterdikleri dayanıklılık nedeniyle pekçok ağır endüstri alanında kullanılır. Kauçuk yapısı gereği elastik bir malzemedir ve uzun vadeli olarak hava şartlarına ve güneş ışınlarına dayanıklılık gösterir, bu da maliyetinin yüksek olmasının nedenidir.

Aşınmaya Dayanıklıdır: Kauçuk yapısındaki elastikiyet nedeniyle uzun ömürlü olmasını, darbe ve şoklara karşı dirençli olmasını sağlar. Mükemmel dolgu uyumluluğu: Elastik yapısı sayesinde her türlü forma girebilir ve istenilen her türlü şekil verilebilir.

Elastik Yapı: Kauçuk yapısı gereği mükemmel derecede elastik bir üründür.

Düşük Sıcaklıktan Etkilenmez: Yapısı gereği hiçbir hava koşuluna yenik düşmez, sıcaklık değişimlerine göre çok fazla genleşme, büzüşme veya bozulma göstermez.

Renkleri Solmaz: Renkler boyama yöntemi ile değil, üretim sırasında uygulandığından uzun süre bozulmadan kalır.

Renk Çeşitliliği: Uygulanabilir renklerin oldukça fazla olması nedeniyle ve geniş renk yelpazesiyle her türlü halı ve suni çim zemine uygulanabilir.

EPDM Granül Kullanım Alanları:  Suni Çim Halı Saha, Suni Çim Futbol SahasıTenis Kortu, Basketbol Sahası, Atletizm Pisti, Yürüyüş Yolları, Koşu Yolları bunlardan bazılarıdır.

 

Spor zemini: EPDM Granül EPDM Kauçuk EPDM Nedir